Blog Podnikání v klidu

V práci mě to nebaví

V práci mě to nebaví, ilustrativní foto

Celý den v práci. Pokud Vás to v práci nebaví, pak je tato realita opravdu peklem. V takovém případě člověk zažívá pocit stresu, kdy vlastně neustále čeká na to, až už konečně bude moci odejít. Ten pocit, že vás to nebaví je dennodenně se opakující. Je to vězení? Chce to změnu, něco dělat jinak.

Něco mě nebaví míň

Najděte si ve své práci chvilku. V čase sledujte pomyslnou úroveň odporu na jedné straně a nadšení na straně druhé, které zažíváte při jednotlivých úkonech. Sledujte, jestli vás v práci opravdu nebaví všechno, nebo jde o konkrétní činnosti, které tento stav navozují. Opačně si všimněte, jestli v této „práci co vás nebaví“ přece jen není nějaká drobnost, která vám dělá radost. Může to být kolega, slečna v bufetu, která na vás hází o přestávce očko (nebo vy na ni), že si nadřízený všiml, že se vám něco podařilo či jen si „všiml, že jste“. Zkuste si udělat takový týden a každý den si po návratu z práce napsat co vás v práci nebaví a co baví.

V práci přemýšlejte

Víte, k čemu jsou činnosti, které dennodenně v práci vykonáváte, dobré? Čemu ona práce, ať už je to věc kancelářská, nebo šichta u soustruhu, pomáhá? Co vlastně tvoříte? Aby člověka práce bavila, je důležité, aby věděl „proč“ ji má dělat. Pokud vám v práci schází její smysl, patrně vás nebaví. Zkuste se zamyslet k čemu je ta či ona činnost potřebná. Možná zjistíte, že v práci děláte činnosti, které vás nebaví, ale pracovně velmi pomohou právě tomu kolegovi se kterým tak rádi zajdete po práci na pivo (tam se o práci nebavíte, krom popisu její nesmyslnosti a sdílení stavu „V práci mě to nebaví¨. Podobný příklad je i to, pokud pracujete u stroje a nevíte, k čemu onen obrobek slouží – vidíte jen onu součástku, kterou děláte každý den znovu…a znovu.

Šéfe, v práci mě to nebaví

Někdy je změna tak jednoduchá, že tomu ani člověk nechce věřit. Když se dítěti něco nelíbí, zapláče, nebo to sdělí mamince a ona se pokusí dítěti vyjít vstříc. Má k dítěti vztah. Zaměstnavatel je takový pomyslný rodič, který v některých případech určuje pravidla, jak bude ona pomyslná rodina fungovat. Po té, kdy týden sledujete svou práci a sám sebe, po té co jste si ujasnili, co vás v práci nebaví a co baví, zkuste zajít za vaším nadřízeným. Zkuste si s ním domluvit schůzku na cca 15 minut, kdy mu vysvětlíte svou situaci. Řekněte mu, že vám o práci jde a přejete si ji dělat dobře, ale s tím rozdílem, že si přejete, aby vás bavila. Víte, že jsou věci, které vás baví více. Pokud obě strany mají stejný cíl, dojdete jistě k domluvě. Člověk většinou to co dělá rád, má potřebu dělat dobře. Uvědomte si to i v jiných než pracovních situacích.

Změním svou práci

Je možné, že v testovacím týdnu, který jste si zaznamenávali, jak to v práci opravdu máte, zjistíte, že opravdu není nic, co vás baví. Zjistíte, že není nic, co by vás (krom výplaty) v práci naplňovalo. V tu chvíli je patrně prostor pro změnu práce. Ale pozor. Pokud budete práci měnit, a máte tu možnost, dělejte to vědomě. Pro ujasnění si priorit a pevnější postavení na své nohy, může posloužit například videokurz 9 věcí, které dělají psychicky silní lidé. Ujasněte si co je to „to“ co vás baví. Bylo by patrně velmi nepříjemné změnit práci mít zase tu „Práci co vás nebaví“.

Přeji vám jen takovou práci, která vás naplňuje, baví a více než jen uživí.

Jdi zpět

Petr Štěpáník

Podnikatel, manažer, lektor v oblasti osobního rozvoje, managementu a řízení lidských zdrojů. Je žádaným lektorem a konzultantem podnikatelských projektů. Jeho práce ho naplňuje. Rád se baví s lidmi, zamýšlí se nad aktuálními tématy, fotografuje, sleduje divadlo Járy Cimrmana a rybaří.